What is the cost of food in India?

While meal prices in India can vary, the average cost of food in India is ₨682 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in India should cost around ₨273 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

How much do meals cost in India?

Meals at nice restaurants can set you back by approx. INR 250-400 (3-6 USD/ EUR) per meal, per person. This price would not include alcohol. If you plan to go to fine dining restaurants, eat at five-star hotels with a great view then a meal can cost anywhere between INR 1,000-2,500 (12-35 USD/EUR) per meal, per person.

How much does a plate of food cost in India?

A recent report by the food-assistance branch of the United Nations, World Food Programme states that the ‘true cost’ of a plate of meal in India is Rs 13.50.

Is food cheap in India?

A survey found India to be the least expensive among major countries. … Milk, bread, potato are among items cheapest in India. Among rich nations, food prices are highest in the US. A 500g loaf of bread costs Rs 226 in New York, over seven times the price in India.

THIS IS FUN:  What comes under Old Delhi?

Is it expensive to eat out in India?

There is no average as such for India. It can cost as low as 30 to 40 Rs. in a mess like restaurant to more than 1000 Rs.

Is India cheap to live?

India is quite cheap as compared to many other countries. Cost of living depends on what you do and where you live in the India. Basic need living costs such as food, water and shelter costs you around 15000 to 20000 INR. … The room rent in the best areas varies from INR 7000 to 15000 per month.

What can 100 rupees buy in India?

Top 10 Things You Can Do With Only 100 Rupees In Pocket

  • Occupy a Cafe. You want to have a good time for under Rs 100 Go to a coffee shop you can also take a book with you. …
  • Watch a Movie. …
  • Party Desi Style. …
  • Look For a Bargain. …
  • Window Shopping. …
  • Picnic in a Park. …
  • Visit a Museum. …
  • Visit a Zoo.

What is the price of 1 kg chicken in USA?

Prices in supermarkets in United States.

Milk (regular), (1 liter) 0.86 USD (0.53-1.80)
Chicken breasts (skinless and boneless) – (1kg) 9.20 USD (4.40-18)
Apples (1kg) 4.50 USD (2.20-8.80)
Oranges (1kg) 4.00 USD (1.50-10.00)
Potatoes (1kg) 2.60 USD (0.88-6.60)

How much is a bread in India?

Cost of Living in India

Restaurants Edit
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 31.88₹
Rice (white), (1 lb) 24.10₹
Eggs (regular) (12) 71.10₹
Local Cheese (1 lb) 183.10₹

What is the cost per person?

Cost Per Person Model 2.0 (CPPM)

THIS IS FUN:  How was the Indian Mutiny great rebellion a turning point in Indian history?

The CPPM calculates potential cost savings resulting from the use of alternative work environments, such as hoteling or desk sharing. This tool can also calculate potential cost savings for different workspace scenarios.

What can 20 rupees buy?

20 Meals You Can Buy In India For 20 Rupees Or Less

  • Rajma Chawal @ Rs. 20/plate. …
  • Momos @ Rs. 20/plate. …
  • Egg Curry @ Rs. 20/plate. …
  • Litti Chokha @ Rs. 10/plate. …
  • Chhole Kulche @ Rs. 20/plate. …
  • Dosa @ Rs. 12/plate. …
  • Thukpa @ Rs. 20/bowl. …
  • Vada Pao @ Rs. 10/plate.

Is USA cheaper than India?

India is 65.1% cheaper than United States.

Is Canada cheaper than India?

India is 67.9% cheaper than Canada.

How much does it cost to live in India?

India is very cheap relative to many other nations. The cost of living depends on what you’re doing and where you’re living in India. The basic living expenses, such as food , water and housing, cost you between 15000 and 20000 INR. Depending on the cost, this can result in a higher or lower number.

How much does food cost per person?

Average grocery bill in NSW

In New South Wales, people spend on average $160 per week for groceries, equating to $640 a month or $7,680 per year.